Vi är glada att kunna meddela att det finns flera nya och spännande kurser på kommande i sommar!

Hela kursutbudet hittar du under ‘Kurser’, men vi vill nu specifikt lyfta fram nyheterna för den här sommaren.

Genast efter midsommar blir det MUSIKAL då Martin Segerstråle kör igång med en djupdykning för sångare i musikalernas värld.

Läs mera här: 

Musikal 25.6-1.7.2018

I juli ordnas även en allmogeseglingsvecka och då kan man delta i större och mindre helheter som har med allmogesegling att göra.

Under allmogeseglingsveckan 9-15.7 ordnas det även två andra sommarkurser: en i fotografering och en i spel och speldesign.

Fotokursens lärare är fotografen Niklas Gerkman och om du är intresserad av fotografering, men skulle vilja ha nya idéer och tips av ett proffs, så är detta absolut en kurs för dig! Utöver tekniska tips blir det många tillfällen att fotografera under guidade utflykter i skärgårdsnaturen.

Alla spelintresserade gör samtidigt en djupdykning i spelens fascinerande värld. Spelexperten Klas Swanljung drar kursen som kan tänkas intressera de flesta som tycker om att spela och även de som gärna skulle vilja veta lite mera om hur man gör olika slags spel, allt från bredspel till moderna mobil- och konsolspel.

Mera information om dessa två kurser kommer inom kort!

Vi ses i Houtskär!